poniedziałek, 14 grudnia 2020

BIBLIOTEKA OD 15.12 DO 18.12

Drodzy uczniowie,
ponieważ wiem, że trudno Wam przyjść do biblioteki w czasie godzin lekcyjnych, w tym tygodniu będę na dwóch dyżurach w godz. 16.30 -18.00. Wejście przez szatnię. Dostępne są obecnie wszystkie lektury z wyjątkiem "Dżumy" i "Ojca Goriot", jeśli ktoś chciałby zapytać o jakiś konkretny tytuł proszę o wiadomość przez Librusa.
Godziny otwarcia:
15.12 wt.- 8.00-12.30 oraz 16.30-18.00
16.12 śr.- 8.00-12.30 oraz 16.30-18.00
17.12 czw.-8.00-14.00
18.12 piąt.-8.00-14.00
21.12 i 22.12 pn, wt. - nieczynne

piątek, 16 października 2020

BIBLIOTEKA W OKRESIE ZDALNEGO NAUCZANIA

 W czasie zdalnego nauczania książki można wypożyczać i oddawać pn-pt w godz. 9.00 - 12.00 (pojedynczo, z zachowaniem reżimu sanitarnego). W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt przez Librusa. Ogłoszone wcześniej konkursy zostaną przesunięte na późniejsze terminy.
Magdalena Sobczyk

środa, 7 października 2020

Konkurs - zmiana terminu

 Jutrzejszy konkurs - krzyżówka literacka ze znajomości pierwszego tomu trylogii Suzanne Collins pt. "Igrzyska śmierci" - zostaje przeniesiony na przyszły piątek, 16. października, na pierwszą przerwę obiadową. Jeśli ktoś jeszcze chciałby odświeżyć sobie znajomość książki i wziąć udział w konkursie, został ostatni egzemplarz do wypożyczenia. Zapraszam.

piątek, 2 października 2020

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 Z okazji rozpoczętego wczoraj Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszam na konkursy czytelnicze:

- w czwartek, 08.10 na pierwszej długiej przerwie krzyżówka literacka ze znajomości pierwszego tomu trylogii Suzanne Collins pt. "Igrzyska śmierci", zgłoszenia chętnych do środy w bibliotece;

- w tygodniu od 19 do 23 października przesyłać można prace na konkurs sleeveface, który z powodu lockdownu nie odbył się w kwietniu - przypomnienie zasad: Ogłaszam konkurs na wykonanie sleeveface z okładką wybranej przez siebie książki i  z wykorzystaniem własnego wizerunku. Przykłady dla tych, którzy nie wiedzą co to takiego :-) tutaj. Pliki z Waszymi pracami proszę przesyłać na adres magdalena.sobczyk@158liceum.edu.pl (plik z imieniem, nazwiskiem i klasą podanymi w nazwie oraz w mailu);

- w piątek, 30.10 (godz. zostanie podana później) odbędzie się w bibliotece Szkolny Konkurs Wiedźmiński ze znajomości zbiorów opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pt. "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia". Zapisy również w bibliotece.


środa, 2 września 2020

 Witam wszystkich w nowym roku szkolnym. Klasy drugie i trzecie zapraszam już do wypożyczania, pierwszoklasiści zostaną dopisani do systemu do końca tego tygodnia. Biblioteka działa według wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego, regulamin wkrótce pojawi się na stronie.

czwartek, 28 maja 2020

Absolwent naszej szkoły, Łukasz Ojdana, jutro (29.05) o 18.00 w Piątkowych Inspiracjach będzie mówił o książkach  Zapraszamy!

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

KONKURS

Ogłaszam konkurs na wykonanie sleeveface z okładką wybranej przez siebie książki i  z wykorzystaniem własnego wizerunku. Przykłady dla tych, którzy nie wiedzą co to takiego :-) tutaj. Pliki z Waszymi pracami proszę przesyłać na konkursy@158liceum.edu.pl do końca kwietnia (plik z imieniem, nazwiskiem i klasą w nazwie).


piątek, 3 kwietnia 2020

Teatr online

Parę informacji na temat przedstawień teatralnych, które możecie obejrzeć w internecie:

- już dziś 03.04 o godz. 19 Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na uwspółcześnioną adaptację Króla Edypa pt. "Edyp Tyran". Bezpośredni link do wydarzenia online na stronie teatru.

- Teatr Syrena zaprasza na swój hit komediowy pt. "Klub hipochondryków" (reż. Wojciech Malajkat, występują Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Polk). Spektakl dostępny będzie bezpłatnie online od 03.04 od godziny 19.00 do godziny 23.00 w poniedziałek 06.04 na kanale teatru na You Tube.

- Teatr Powszechny w Radomiu udostępni swój spektakl "Ferdydurke" jutro 04.04 o godz. 19.00. Link do wydarzenia tu.

- na TVP VOD możecie z kolei zobaczyć musicalową wersję "Chłopów" Reymonta wystawioną przez Teatr Muzyczny w Gdyni

- trzy spektakle szekspirowskie w ciekawych adaptacjach polskich teatrów:

Makbet
Burza
Poskromienie złośnicy

- Teatr Żydowski zaprasza dzisiaj 03.04 o godz. 19.00 na czytanie performatywne "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza

Część terminów niestety się pokrywa, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam!


Opera w Waszych domach

Dla wszystkich miłośników opery The Metropolitan Opera przygotowała transmisje swoich spektakli. Tutaj znajdziecie przewodnik na tydzień od 6 do 12 kwietnia.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Udostępniłam na Facebooku biblioteki wydarzenie, które może Was zainteresować: dzisiaj 03.04 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie online z Olgą Tokarczuk. Warto wziąć udział!


piątek, 27 marca 2020

Kilka linków do ciekawych obcojęzycznych darmowych zbiorów on-line:

projekt Gutenberg - kilkadziesiąt tysięcy głównie angielskojęzycznych dzieł literatury

Internet Archive - multum zbiorów internetowych zebranych w jednym miejscu. Znajdziecie tu właściwie wszystko: od książek w językach wszelakich, przez archiwa programów telewizyjnych, po rosyjskie audiobooki. Do wyboru do koloru.

Europeana - dzięki tej stronie trafisz nie tylko do wielojęzycznych bibliotek, ale również zwiedzisz on-line wiele europejskich muzeów czy galerii. Możesz obejrzeć tam przepiękne stare manuskrypty lub zapoznać się np. z historią mody.

Tu przeczytacie wszystkie dzieła Shakespeare'a w oryginale.

British Library - naprawdę warto poszperać. Można tu np. strona po stronie przejrzeć pierwsze wydania najsłynniejszych światowych dzieł lub obejrzeć w 3D średniowieczne globusy.



środa, 18 marca 2020

Empik Premium za darmo

Tą informacją również warto się zainteresować: Empik udostępnia swoją ofertę premium za darmo na 60 dni. To między innymi darmowy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Żeby skorzystać z oferty trzeba się zarejestrować i odebrać specjalny kod. W każdej chwili można zrezygnować, anulując dostęp na swoim koncie. Szczegóły i regulamin tutaj.


Zostań w domu - sztuka przyjdzie do Ciebie!

W związku z zamknięciem instytucji kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało komunikat z informacją dotyczącą dostępności on-line zbiorów muzealnych, wirtualnego zwiedzania, dostępnych archiwów, itp. Przejrzyjcie dostępne na tej stronie linki, może znajdziecie coś, co Was zainteresuje.

UKŁAD Z KSIĄŻKĄ

Dzisiaj i w kolejnych dniach o godzinie 12.00 możecie wziąć udział w Układzie z Książką. Parę słów o wydarzeniu:
Teatr Układ Formalny, Centrum na Przedmieściu i projekt Wolne Lektury prowadzony przez Fundacja Nowoczesna Polska łączą siły w imię zagospodarowania Waszego czasu wolnego. Ułóżcie się wygodnie z telefonem w ręku lub komputerem na kolanach, my zadbamy o resztę. Codziennie będziemy się z Wami łączyć na żywo i zachęcać do zawiązywania układów z książkami. Liczymy, że będziecie aktywnie uczestniczyć w dyskusjach o wybranych wcześniej fragmentach szkolnych lektur i innych, godnych polecenia publikacji. Zamierzamy nieco namieszać wykorzystując nasze umiejętności aktorskie, spotkania rozpoczynać będziemy od czytania przez zespół aktorski wybranych fragmentów. A potem? Potem poszukamy wspólnie analogii, połączeń i odniesień do otaczającego nas świata. Formuła spotkań będzie ewoluować w zależności od Waszych potrzeb. Jesteśmy gotowi do działania!
Samo wydarzenie i więcej szczegółów znajdziecie pod  tym linkiem.

wtorek, 17 marca 2020

Od kilku dni nie możemy korzystać ze stacjonarnych bibliotek, ale pamiętajcie, że istnieją też biblioteki cyfrowe. O niektórych pewnie już słyszeliście, o innych niekoniecznie. Teraz jest dobry moment na to, żeby trochę w nich poszperać, przejrzeć ich zasoby i znaleźć coś interesującego dla siebie.
Na pewno warto zajrzeć do Polony - Cyfrowej Biblioteki Narodowej i na Wolne Lektury. Rzućcie też okiem do Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.
Bardzo polecam Federację Bibliotek Cyfrowych, w której znajdziecie przeogromne zbiory polskich instytucji kultury z różnych dziedzin: malarstwo, architektura, mapy - kategorii jest mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie.
Bogate źródła historyczne możecie przejrzeć tu lub w Narodowym Archiwum Cyfrowym.
I jeszcze cyfrowy zbiór książek naukowych polskich uczonych dostępny na stronie Otwórz Książkę.
Warto też może przeszukać darmowe sekcje płatnych serwisów takich, jak Legimi czy Woblink. Można tam legalnie pobrać pełne wersje różnych tytułów.
Życzę przyjemnego buszowania po cyfrowych zbiorach!

poniedziałek, 16 marca 2020

Jako, że nie samą nauką człowiek żyje, trochę zabawy:

Rhzgahuvdf sbkgpr

To zaszyfrowany tytuł książki, którą ostatnio przeczytałam. W ramach walki z nudą i dla odprężenia spróbujcie go odszyfrować.
Rozwiązanie można wrzucić bezpośrednio pod postem lub wysłać do mnie w mailu. Chętni mogą też dodać swój tytuł do dalszej zabawy. Piszcie rozwiązanie i swoje zagadki!

A MOŻE TEATR BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?

10 najlepszych spektakli
może znajdziecie coś dla siebie :-)

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego teraz na żywo na facebooku naszej biblioteki. Kto może i chce - warto dołączyć.

KULTURALNA SZKOŁA NA TVP KULTURA

Zajrzyjcie też na TVP KULTURA, która codziennie od godz. 13.00 przygotowała pasmo Kulturalna Szkoła. Dzisiaj akurat większość propozycji dla młodszych widzów, ale codziennie będą się tam pojawiać m.in. ekranizacje lektur. Może się przydać :-). Dla zainteresowanych dzisiaj o 18.00
w paśmie LEGENDY POLSKIEGO TEATRU dokumentalny portret Gustawa Holoubka, jednej z najważniejszych i najwybitniejszych postaci polskiego filmu i teatru.

ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI

To hasło słyszycie od kilku dni wszędzie. Ja też oczywiście zachęcam do czytania, ale ponieważ różne instytucje kultury i rozrywki udostępniają teraz swoją ofertę on-line może skorzystacie? Na początek propozycja Muzeum Powstania Warszawskiego zaczynająca się już o godzinie 9.00:

Rozkład jazdy od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03:
🔸Godz. 9.00
Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
🔹Godz. 10.00
Lekcja historii on-line // Poziom: VII klasy szkoły podstawowej i starsi
🔸Godz. 12.00
Lekcja historii on-line // Poziom: uczniowie klas I-VI (szkoły podstawowe)
🔹Godz. 14.00
Wykład historyczny // Poziom: licealiści, studenci i wszyscy zainteresowani 😉

czwartek, 6 lutego 2020

WALENTYNKI

Z okazji zbliżających się Walentynek w naszej czytelni znajdziecie krótki przegląd najpiękniejszych książek o miłości. Wszystkich zakochanych i szukających zauroczenia zachęcam do obejrzenia
i wypożyczenia czegoś romantycznego :-)


poniedziałek, 13 stycznia 2020

Książki Olgi Tokarczuk

Do warszawskich bibliotek publicznych i szkół ponadpodstawowych trafiło ponad 2 tysiące książek Olgi Tokarczuk. Miasto stołeczne Warszawa uczciło w ten sposób literackiego Nobla pisarki. Nasza biblioteka szkolna otrzymała w darze trzy tytuły: Bieguni, Opowiadania bizarne i Prowadź swój pług przez kości umarłych. Dziękujemy!