środa, 30 października 2024

Polecajki na jesień

 

Ostatnie promienie złotej jesieni bez wątpienia zachęcają do lektury "Przewodnika wędrowca". Chwytajcie dzień! Carpe diem! ze sztuką odczytywania znaków natury Tristana Gooleya. Dzięki tej lekturze inaczej spojrzycie na las, nauczycie się odczytywać nocne niebo, ślady odbite w zwykłym błocie dostarczą Wam dreszczyku emocji ... Ja już wiem, dlaczego pokrzywy rosną na cmentarzach, a drzewa gromadzą wokół siebie ciepło. Miłych czytelniczych wrażeń!

A.K.


 

czwartek, 17 października 2024

PAŹDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 Jak co roku z okazji miesiąca bibliotek szkolnych, szczególnie zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki. Zapraszamy tym bardziej, że remont zbliża się wielkimi krokami i wkrótce korzystanie z biblioteki może być utrudnione. 



piątek, 20 września 2024

Wykłady o bohaterach lektur

Wolne Lektury zapraszają uczniów i uczennice, nauczycieli oraz nauczycielki do wzięcia udziału w wykładach o bohaterach literackich z lektur szkolnych!

W Wolnych Lekturach startuje właśnie kampania społeczna „Odkurzacz literacki”, skierowana do uczniów, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli. Zamierzamy przy tej okazji porządnie odkurzyć zleżałe lektury szkolne, ukazując je w zupełnie nowych kontekstach, bliskich młodym ludziom. W ramach kampanii odbędą się cztery bezpłatne wykłady online o bohaterach literackich, na które przede wszystkim zapraszamy uczniów szkół średnich, którzy mają ukończone 16 lat i nauczycieli. Ale wszystkie pozostałe zainteresowane osoby również mogą wziąć udział. Mamy nadzieję na rozbudzenie w ten sposób potrzeb czytelniczych młodych ludzi i udowodnienie im, że czytanie (nawet lektur szkolnych!) może być prawdziwą przygodą.

Wykłady „Odkurzamy bohaterów” rozpoczną się już pod koniec września, a na pierwszy ogień pójdą Andrzej Kmicic i Izabela Łęcka. Planujemy również „podpiec” Don Kichota i Józefa K. Nie sugerujcie się tym, czego dowiedzieliście się o nich do tej pory – gwarantujemy, że tym razem zostaniecie przyjaciółmi na wieki. Wykłady poprowadzą dr Aleksandra Korczak i Roman Kurkiewicz.

Terminy wykładów:

23 września godz. 17:00 – Izabela Łęcka, „Lalka” Bolesław Prus
27 września godz. 17:00 – Andrzej Kmicic, „Potop” Henryk Sienkiewicz
30 września godz. 17:00 – Józef K., „Proces” Franz Kafka
4 października godz. 17:00 – Don Kichot, „Don Kichot z La Manchy" Miguel de Cervantes Saavedra

Zajęcia będą odbywały się online za pośrednictwem naszego kanału YouTube. Możesz brać udział w zajęciach na żywo i zadawać na czacie pytania prowadzącym albo obejrzeć wykład po jego zakończeniu w wybranym przez siebie czasie!

Wykłady są bezpłatne, ale obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej Wolnych Lektur:

https://wolnelektury.pl/formularz/odkurzamy-bohaterow/ 

 



środa, 18 września 2024

Narodowe Czytanie 2024

 Jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w Narodowym Czytaniu, akcji wspólnego czytania, propagującej czytelnictwo i popularyzującej literaturę polską. W tym roku lekturą w czasie Narodowego Czytania był Kordian Juliusza Słowackiego. Ciepły i słoneczny dzień wykorzystały na czytanie na świeżym powietrzu m.in. uczennice pani Edyty Świercz.






wtorek, 18 czerwca 2024

Escape the Library

 

We wczorajszym escape roomie w bibliotece najlepiej poradził sobie i zwyciężył zespół z klasy 3a:

Maja Książek

Aleksandra Żyzna

Oliwia Nowosielska

Gratulujemy!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


 

wtorek, 11 czerwca 2024

Zwycięzcy konkursu

W konkursie - krzyżówce literackiej na temat Igrzysk Śmierci zwyciężyli:
1. Patryk Zuniga kl.1c
2. Anna Przeklasa kl.2d
3. Gaja Wyrwał kl.2a
Zapraszam do biblioteki po odbiór nagród.

czwartek, 6 czerwca 2024

KONKURS CZYTELNICZY

 

Zapraszam chętnych na konkurs - krzyżówkę literacką ze znajomości książki Igrzyska Śmierci Suzanne Collins. Konkurs odbędzie się we wtorek, 11.06. Zapisy w bibliotece, godzina do ustalenia.

Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


 

poniedziałek, 3 czerwca 2024

Książkowe polecajki

 Zachęcam do zapoznania się z tytułami polecanymi przez naszą czytelniczkę:

Camilla Grebe Witajcie w Wieczności

     A może „wszystkie szczęśliwe rodziny są podobne do siebie, [a] każda nieszczęśliwa jest nieszczęśliwą po swojemu?” Czy te słowa L. Tołstoja mogą odnosić się do idealnego związku zdolnej, odnoszącej sukcesy redaktorki – Lykke Anderson i utalentowanego pisarza - Gabriela, rodziców dwojga wspierających się bliźniaków, a przy tym właścicieli pięknie usytuowanej posiadłości o wdzięcznej nazwie Wieczność? To niemożliwe! 

   A jednak los siedemnastoletniej Bonnie, przyjaciółki chłopców wpływa znacząco na rodzinne relacje Andersonów. 

  Co się w istocie wydarzyło: czy popełniono zbrodnię, czy doszło do niefortunnego wypadku? Kto zawinił i kto powinien ponieść konsekwencje?  

   Gdy policyjne śledztwo grzęźnie w martwym punkcie, a ambitny śledczy próbuje manipulować faktami, tylko wiedziona kobiecą intuicją matka może próbować dojść do prawdy? Czy jednak nie odkryje jej za późno? Jak postąpi wobec przerażających faktów i czy dziecko jest rzeczywiście tylko i wyłącznie skarbem swych rodziców?

Świetna konstrukcja powieści. Zaskakujące zwroty akcji. Duże emocje.


Camilla Grebe Wszyscy kłamią

        O tym, w jaki sposób jedna chwila, pewne drobne wydarzenie, krótkotrwały epizod może zmienić bieg ludzkiego życia, przekonała się Maria, bohaterka nowego kryminału Camillii Grebe…

Bez wątpienia szczęście bywa ulotne, a życie rodzinne (szczególnie w patchworkowej, wielokulturowej rodzinie) bardzo skomplikowane.

Czy wszyscy członkowie rodziny są ze sobą szczerzy? Czy równym stopniu dbają o wzajemny szacunek i zrozumienie, otwartość?

Gdzie kryje się prawda? Jaką moc mają stereotypy, pewne schematy postrzegania osób z innych kultur? A wreszcie jak poruszać się w tej delikatnej przędzy relacji utkanej z przemilczeń i zdawałoby się kompromisów?

Czasem jeden drobny detal może odsłonić bolesną prawdę …

Autorka powoli odsłania elementy misternie skomponowanej przez siebie układanki emocji i przekonań bohaterów … Stopniowo ... bez pośpiechu ... podążamy w stronę prawdy … Natura ludzka jest zawsze bardziej skomplikowana niż nam się wydaje!

 


Karen Dionne, Córka króla moczarów

 

Jak daleko można posunąć się, aby zrealizować marzenie  o życiu w pełnej, zgodnej rodzinie z dala od grożącej zepsuciem cywilizacji? Czy w istocie życie na łonie natury to całkowita wolność i wszechogarniające piękno?

Gdzie przebiega granica między dobrem a złem? Skąd w ogóle pochodzi zło? Z zewnątrz, ze świata? Czy tkwi w nas? … A jeśli tak, to może jest dziedziczne?

 

I co najważniejsze … czy możemy się przed nim bronić?

 

ZAWSZE!

 

W tym zręcznie napisanym thrillerze psychologicznym nic bowiem nie jest oczywiste. Przerażającą prawdę odkrywamy bardzo powoli. Pozostajemy w nieustannym napięciu co do wyborów głównej bohaterki Heleny Pelletier.

Co zwycięży: więzy krwi, rozsądek, a może miłość do nowo założonej rodziny? Czaru jest coraz mniej! Polowanie na rozległych mokradłach króla moczarów rozpoczęło się już dawno…

 

Gorąco polecam A.K.